Parkside Primary School

Dream, believe... achieve --- RĂªver, croire... atteindre

A A A

Governors

Here are our school governors: (more photos to follow soon).

 Governors

 Responsibilities

 Category

 Appointing Body

 Term & dates

 Committees

Mrs Margaret Price

Chair of
Governing Body

Chair - School Improvement

Child protection
SEND
Safeguarding
Reading & phonics

 Authority Local Authority 

14/07/2017 -
13/07/2025

School improvement

Management

Performance Management


Miss S O'Brien

Headteacher

 Headteacher

Governing Body 

 Duration of tenure

 All committees

Miss Michelle  Bradley Staff Governing Body

10/11/2022
Four year term

 Management

Mr Leon Sheldon

Physical Education
Sports Premium

Co-opted Governing Body

10/07/2018 -
09/07/2022

 Management

Mrs Sarah Ball

SEND

Dyslexia Mark

Co-opted Governing Body

13/02/2020 -
12/02/2024 

 Management

Performance Management

Mrs Suzanne Coxon

 

Co-opted Governing Body

3/12/2020 -
02/12/2024

School Improvement

Mr Ashley Andrew

Pupil Premium
Personal Development

Co-opted  Governing Body

9/12/21
Four year term

 School Improvement

Mrs Ruth Gawthorp Metacognition Parent Parent electorate

7/6/21
Four year term

School Improvement
Mrs Sandra Harrison Educational Visits 
Parent & Community
Co-opted Governing Body

30/6/2022
Four year term

Management

 

Clerk: Yvonne Bellwood

School Governors' Interests

 Governor

 Relevant business interests

Other education establishments governed

Relationships with other governors or staff

Margaret Price   None None  Daughter is member of EYFS staff 
 Sam O'Brien  None Former governor of Riccall Community Primary  None 
Michelle Bradley

 None

None None
Leon Sheldon

None

None None
Sarah Ball

None

None None
Suzanne Coxon

Education

Kirton Lane Primary, Stainforth None
Mr Ashley Andrew

 Employed by Delta Academies Trust

 None Wife is a member of teaching staff
Mrs Ruth Gawthorp None None None
Mrs Sandra Harrison None None None

Past Governors who have served in the last 12 months

Name
Category
Appointing Body
Date appointed & stepped down
Relevant business interests
Other education establishments governed
Relationships with other governors or staff
Nicola Dixon Co-opted Governing body

 

Junction

Goole Town Council

None None
Louisa Anger Staff Staff electorate None None None
Adele Isle Parent Parent electorate None None None
Lynsey Woodall Co-opted Governing Body 10/11/16 - June 2022 None None None
Andy Leeman Parent Governing Body 10/07/2018 -
09/07/2022
Business, Management, Coaching and Leading None None